II Konferencja Regionalna "Przestrzeń dla mediacji w szkole"
Po raz kolejny w ramach obchodów Tygodnia Mediacji zapraszamy na konferencję Przestrzeń dla mediacji w szkole. Spotykamy się 17 października 2024 r., czyli w Międzynarodowym Dniu Mediacji.
Chcemy nie tylko nadal przybliżać przedstawicielom środowisk oświatowych ideę mediacji i korzyści płynące z wprowadzania mediacji do przestrzeni oświatowej. Tym razem skupimy się również na rozwojowych aspektach mediacji a nasze znakomite prelegentki zachęcą Państwa do refleksji i uruchamiania własnych zasobów osobistych oraz rozwijania ich u swoich podopiecznych.
Adresaci: dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele wszystkich typów szkół i placówek, pedagodzy i psycholodzy szkolni.
Miejsce: online na platformie ClickMeeting
Termin: 17 października 2024 r.
Godziny |
Temat wykładu |
---|---|
15:30 – 15:40 |
Otwarcie konferencji |
15:40 – 16:20 |
Fakty i mity o mediacjach dr Anna Bicz-Kordonets – Dyrektor Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica w Katowicach |
16:20 – 17:00 |
Dlaczego warto wykorzystać mediacje w sporach z rodzicami? Monika Biernot – Śląskie Centrum Arbitrażu i Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica w Katowicach |
17:00 – 17:15 |
Przerwa |
17:15 – 17:55 |
Mediacje rówieśnicze jako element szkolnej profilaktyki Aneta Tombarkiewicz-Olszewska – Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych |
17:55 – 18:35 |
Kluczowe umiejętności komunikacyjne w procesie mediacji Marta Koch-Kozioł – główny specjalista w Wydziale Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji |
18:35 – 19:00 |
Podsumowanie konferencji i przedstawienie możliwości wsparcia szkół w zakresie rozwiązywania konfliktów |
Warunki uczestnictwa
Udział w konferencji / seminarium jest nieodpłatny.
Wolnych miejsc: 7 z 340.
O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
Istnieje też opcja przesłania wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia (kliknij tutaj) lub pocztą (ROM-E „Metis” w Katowicach, 40-530 Katowice, ul. Drozdów 21).
Koordynatorki:
Katarzyna Drzewiecka-Tymkiewicz
Ewa Kustwan-Mróz
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 102
e-mail:
,
O prowadzących:
Anna Bicz-Kordonets
Doktor nauk prawnych, zatrudniona na Uniwersytecie Śląskim i prowadząca działalność gospodarczą w zakresie działalności mediacyjnej i szkoleniowej. Jej specjalizacja obejmuje mediacje cywilne, rodzinne oraz gospodarcze, a doświadczenie w tej dziedzinie zdobywa nieprzerwanie od 2016 roku, kiedy to rozpoczęła swoją praktykę jako mediator. Jest wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. Dodatkowo, pełni funkcję dyrektorki Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, instytucji promującej alternatywne metody rozwiązywania sporów na terenie województwa śląskiego. Jako trenerka, prowadzi szkolenia z zakresu mediacji i negocjacji. Posiada liczne publikacje w zakresie mediacji i postępowania cywilnego.
Monika Biernot
Radca prawny, świadczy usługi prawne, szkoleniowe i doradcze, w tym m.in. specjalizuje się w obsłudze niepublicznych podmiotów oświatowych (m.in. szkoły podstawowe w tym placówki kształcenia specjalnego), prowadzi m.in. szkolenia z zakresu mediacji dla nauczycieli, a także warsztaty i wykłady dla uczniów, z uwzględnieniem symulacji mediacji. Od 2013 r. stały mediator Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, ponadto wpisana na listę mediatorów sądowych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oraz listę mediatorów sądowych Sądu Okręgowego w Katowicach. Czynnie prowadzi postępowania mediacyjne, zarówno ze skierowania sądu (mediacje sądowe) jak i umowne (pozasądowe). Ponadto posiada status mediatora szkoleniowca (wykładowca i trener mediacji) w ramach szkoleń organizowanych przez Śląskie Centrum Arbitrażu i Mediacji.
Marta Koch-Kozioł
Psycholog, doradca zawodowy, politolog o specjalności polityka społeczna, mediator sądowy, pracownik socjalny, szkoleniowiec 4Minds. Lider zadania w Instytucie Badań Edukacyjnych, główny specjalista w Wydziale Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji. Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
Aneta Tombarkiewicz-Olszewska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Studiów Podyplomowych Rodziny i Mediacji Sądowej UŚ, podyplomowe studia Poradnictwo psychologiczne i interwencja kryzysowa WSKZ, trener TUS, nauczyciel akademicki. Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla szkół (młodzieży, rodziców, rad pedagogicznych), zespołów wewnątrz organizacji o tematyce mediacyjnej, rozwijania i wzmacniania umiejętności miękkich, kompetencji społeczno-emocjonalnych, profilaktyki zdrowia psychicznego. Aktywnie działa w sektorze NGO. Mediator Sądu Polubownego przy KNF, na listach mediatorów stałych Sądów Okręgowych w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Częstochowie i Gliwicach oraz PFRON. Specjalizuje się w mediacjach rodzinnych, cywilnych, oświatowych i szkolnych. gospodarczych, pracowniczych. Szeroko promuje świadome i powszechne stosowanie mediacji w edukacji, przestrzeniach prawnych, społecznych i gospodarczych. Mama 7 dzieci.