Kultura i klimat szkoły w profilaktyce zachowań "problemowych" dzieci i młodzieży
Zapraszamy na Konferencję Kultura i klimat szkoły w profilaktyce zachowań "problemowych" dzieci i młodzieży.
Tegoroczna konferencja realizowana w ramach kampanii Falochron dla Śląska będzie składa się dwóch części: wykładowej i warsztatowej.
Podczas konferencji będziemy mówić o wpływie kultury organizacyjnej szkoły na dobrostan uczestników życia szkolnego a także o wizerunku szkoły zależnym od panującego w niej klimatu. Podejmiemy również kwestię relacji rówieśniczych w kontekście przyjaźni szkolnych. Wykłady poprowadzą edukatorzy-praktycy, mogą zatem Państwo liczyć na połączenie wiedzy teoretycznej z jej praktycznym zastosowaniem w realiach życia szkolnego. W ramach konferencji będą Państwo mogli uczestniczyć także w zajęciach warsztatowych poświęconych różnorodności w szkole, będących wprowadzeniem do kursu "Na marginesie... O przeciwdziałaniu dyskryminacji w szkole".
Zapraszamy!
Adresaci: dyrektorzy, nauczyciele oraz doradcy zawodowi szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Plan konferencji:
I dzień – 25 września 2024 r. (wykłady online)
Miejsce: online na platformie ClickMeeting
9:00 – 9:15 – Rozpoczęcie konferencji
9:15 – 10:15 – Kultura organizacyjna i klimat szkoły a dobrostan społeczności szkolnej
Tatiana Ryczko – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Łaziskach Górnych, nauczycielka języka polskiego, coach
10:15 – 11:15 – Otwartość na różnorodność jako warunek dobrego klimatu szkoły
Anna Dzięgiel – liderka programu "Uczeń z doświadczeniem migracji w szkole", nauczycielka-konsultantka
11:15 – 11:30 – Przerwa
11:30 – 12:30 – Przyjaźnie szkolne jako ważny czynnik chroniący – jak wspierać uczniów w budowaniu satysfakcjonujących relacji z rówieśnikami
Jolanta Niewińska – pedagog szkolny, nauczycielka współorganizująca
12:30 – 12:45 – Podsumowanie konferencji
II dzień – 27 września 2024 r. (warsztaty stacjonarne)
Miejsce: ROM-E Metis w Katowicach
10:00 – 13:00 – Otwórz się na różnorodność – wprowadzenie do kursu "Na marginesie... O przeciwdziałaniu dyskryminacji w szkole"
Anna Dzięgiel – liderka programu "Uczeń z doświadczeniem migracji w szkole", nauczycielka-konsultantka
Warunki uczestnictwa – I dzień – wykłady online
Udział w konferencji / seminarium jest nieodpłatny.
Wolnych miejsc: 9 z 80.
O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
Istnieje też opcja przesłania wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia (kliknij tutaj) faksem (nr 32 209 53 13) lub pocztą (ROM-E „Metis” w Katowicach, 40-530 Katowice, ul. Drozdów 21).
Warunki uczestnictwa – II dzień – warsztaty stacjonarne
Udział w szkoleniu jest nieodpłatny.
Wolnych miejsc: 6.
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
Istnieje też opcja przesłania wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia (kliknij tutaj) faksem (nr 32 209 53 13) lub pocztą (ROM-E „Metis” w Katowicach, 40-530 Katowice, ul. Drozdów 21).
Koordynatorka konferencji:
Anna Pawłowska
tel.: 32 209 53 12 lub 14
wew. 116
e-mail:
O prowadzących:
Anna Dzięgiel – nauczyciel-konsultant
Absolwentka filologii słowiańskiej i polskiej – Wydział Filologiczny UŚ, "Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie" w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe), "Organizacja i zarządzanie oświatą" (kurs kwalifikacyjny);
25-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku nauczyciela różnych typów szkół, w tym pracy ze studentami. Nauczycielka dyplomowana, regionalna liderka programu "Uczeń z doświadczeniem migracji w szkole" Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, koordynatorka kompleksowego wspomagania szkół i placówek, trenerka edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej.
Szkolenia z tematów: ocenianie kształtujące, współpraca z rodzicami, kompleksowe wspomaganie szkół (certyfikat Szkolnego Organizatora Rozwoju Edukacji), budowanie sieci współpracy i wspierania między nauczycielami, sytuacja dzieci z rodzin migracyjnych, metody nauczania języka polskiego jako obcego, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu.
Jolanta Niewińska – nauczyciel-konsultant
Pedagog społeczno-opiekuńczy, doradca zawodowy – praktyk z doświadczeniem prowadzenia Szkolnego Ośrodka Kariery dla gimnazjalistów oraz licealistów, absolwentka studiów podyplomowych Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, posiadająca również kwalifikacje terapeuty pedagogicznego, oligofrenopedagoga oraz terapeuty integracji sensorycznej.
Posiada doświadczenie pracy na stanowisku doradcy zawodowego, pedagoga szkolnego oraz nauczyciela współorganizującego proces kształcenia. Wspiera nauczycieli i specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej i programów promocji zdrowia psychicznego.
Tatiana Ryczko
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych, wcześniej wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie (do 2019 r.). Nauczyciel języka polskiego, wcześniej także dziennikarstwa i wiedzy o kulturze, mediator sądowy i coach. Pracuje z przekonaniem, że każdy z nas jest inny i każdy z nas jest wyjątkowy. Jest otwarta na drugiego człowieka, a pomaganie innym sprawia jej ogromną radość.