Praca na NŚK
Dzień dobry,
w związku z zawetowaniem przez Prezydenta ustawy o pomocy Ukrainie, nauczyciele na NŚK nie będą mogli pracować w szkole od 1 września 2025 roku. Moje pytanie brzmi, czy nauczyciel w takim stanie prawnym, może pracować w:
1) Kuratorium Oświaty
2) ośrodkach doskonalenia nauczycieli
3) na uczelni wyższej
bez konieczności zawieszenia świadczenia?
Będę niezmiernie wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w możliwie szybkim terminie. Sytuacja nauczycieli zaskoczyła z dnia na dzień i musimy podjąć pilne decyzje.
Z poważaniem
Co do zasady, prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (NSK) zostaje zawieszone w przypadku nawiązania stosunku pracy z jednostką, wymienioną w art. 1 Karty nauczyciela. W przepisie tym są wymienione m.in. takie podmioty jak kuratorium oświaty czy ośrodki doskonalenia nauczycieli działające na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Zatem zawarcie umowy o pracę z tymi jednostkami powoduje zawieszenie NSK.
Uczelnie wyższe nie są wymienione w art. 1 Karty nauczyciela, zatem podjęcie pracy na uczelni nie powoduje zawieszenia NSK.
Anna Sobańska-Waćko
23 września 2025, 11:04
