Przeliczenie emerytury

Dzień dobry, we wrześniu 2017 roku przeszłam na emeryturę nauczycielską mając niespełna 58 lat. W roku 2024 ukończyłam 65 lat. Moje pytanie brzmi:
1-czy mogę ubiegać się o przeliczenie emerytury 2-jaki druk wypełnić Pragnę nadmienić iż nie wiedziałam o takim przepisie. Dziękuję za odpowiedź.
Emerytura wcześniejsza jest przyznawana bezterminowo. Każda osoba, która ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) ma prawo złożyć wniosek o emeryturę powszechną, może to zrobić także osoba która pobiera wcześniejszą emeryturę.
Emerytura powszechna obliczana jest wg. tzw. nowych zasad, czyli w oparciu o sumę zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek emerytalnych. W przypadku osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę, od tej sumy odejmujemy kwotę pobranych wcześniejszych emerytur. Tak obliczoną podstawę emerytury dzielimy przez średnie dalsze trwanie życia. Tak obliczoną emeryturę powszechną porównamy z dotychczas pobieranym świadczeniem i będziemy wypłacać tą, która okaże się korzystniejsza.
Kobiecie, która ukończy powszechny wiek emerytalny przysługuje emerytura powszechna z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS)- tzw. I filar. Dodatkowo, jeśli kobieta była członkiem OFE, to z tego tytułu przysługuje jej emerytura kapitałowa. Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie z tzw. II filaru, wypłacana równolegle z emeryturą powszechną. Przysługuje ona kobiecie, która:
- należy do otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
- ukończyła 60 lat,
- będzie mieć ustalone prawo do powszechnej emerytury,
- będzie mieć na subkoncie w ZUS kwotę równą lub wyższą od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego, zapisaną na koniec miesiąca przed miesiącem, od którego przysługuje emerytura powszechna.
Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje do dnia poprzedzającego 65 urodziny.
Z chwilą ukończenia przez kobietę 65 lat ZUS na nowo ustala jej emeryturę z I filaru. ZUS wykonuje to z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Do jej obliczenia weźmie pod uwagę:
- składki na ubezpieczenie emerytalne, zapisane na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje emerytura w nowej wysokości, przy uwzględnieniu ich waloryzacji,
- zwaloryzowany kapitał początkowy,
- zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie, jakie pozostały po odjęciu wypłaconych emerytur kapitałowych.
Jednak osobom, które skorzystały z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej na podst. art. 88 Karty Nauczyciela nie przysługuje okresowa emerytura kapitałowa z II filaru, ani przeliczenie emerytury powszechnej w wieku 65 lat. Jednym z warunków, jakie należało spełnić, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę nauczycielską było złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa. Z chwilą przyznania wcześniejszej emerytury środki z OFE zostały przekazane na dochody budżetu państwa a subkonto zostało zamknięte. Nie ma więc środków, z których można by taką emeryturę obliczyć.
Jeśli do tej pory nie wystąpiła Pani o emeryturę powszechną, to proponuję złożyć wniosek (EMP), który może Pani pobrać ze strony www.zus.pl. Formularze te są również dostępne w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów, w każdej jednostce organizacyjnej ZUS. ZUS rozpatrzy wniosek, przeanalizuje sprawę i wyda stosowną decyzję. Jeśli wysokość emerytury powszechnej okaże się niższa niż pobierana dotychczas wcześniejsza emerytura nauczycielska, to ZUS pozostanie przy wypłacaniu wyższego świadczenia.
Anna Sobańska-Waćko
30 kwietnia 2025, 13:09