Inkluzja we współczesnej szkole (cykl 4 spotkań)
Uwaga! Informujemy, iż po 1 grudnia 2023 r. nie przyjmujemy wpłat za szkolenia oraz zgłoszeń na szkolenia dla Rad Pedagogicznych / warsztaty dla grup, które nie będą zrealizowane do końca roku 2023 r.
W przypadku wpływu środków finansowych na nasze konto bankowe, pieniądze zostaną odesłane z powrotem na konto wpłacającego.
- projektowanie uniwersalne w edukacji.
Spotkanie 2:
- uczeń w diagnozie,
- narzędzia diagnostyczne, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli w szkole,
- konstruowanie planów pracy na zajęciach specjalistycznych.
Spotkanie 3:
- wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w inkluzji,
- wykorzystywanie narzędzi TIK w pracy z każdym uczniem i jego rodzicem.
Spotkanie 4:
- rodzic najważniejszym partnerem w inkluzji,
- efektywna współpraca z rodzicami,
- skuteczna komunikacja z rodzicem jako partnerem, zasady współpracy.
- rozwijanie kompetencji dyrektorów i nauczycieli w zakresie sposobów formułowania celów, doboru metod, materiałów i form oceniania, które mogą być zastosowane w odniesieniu do wszystkich uczniów;
- podnoszenie kompetencji dyrektorów i nauczycieli w zakresie tworzenia bezpiecznej przestrzeni do wszystkich uczniów;
- rozwijanie kompetencji nauczycieli w diagnozowaniu zasobów i potrzeb uczniów;
- przedstawienie narzędzi diagnozy, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli w szkole;
- podnoszenie kompetencji nauczycieli i specjalistów w zakresie konstruowanie pracy z uczniem;
- nabycie nowej wiedzy z zakresu funkcjonowania dziecka z SPE w szkole i w domu;
- poznanie zasad wsparcia dziecka z SPE w szkole i w domu;
- wzmocnienie kompetencji wychowawców nauczycieli i specjalistów w zakresie skutecznej komunikacji z rodzicem jako partnerem szkoły, wypracowanie zasad współpracy z rodzicami ucznia z SPE;
- rozwijanie umiejętności wykorzystywania narzędzi TIK w pracy z każdym uczniem i jego rodzicem.
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prowadzącym:
Aleksandra Boruta-Król
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza – UŚ, Oligofrenopedagogika (studia podyplomowe) WSNoZ, Wczesne i całożyciowe wspomaganie rozwoju i edukacji uczniów z autyzmem i zespołem Aspergera (studia podyplomowe) WSNoZ, Pedagogika szkolna – diagnoza i terapia pedagogiczna w pracy pedagoga szkolnego (studia podyplomowe) UŚ, Organizacja i zarządzanie oświatą – kurs kwalifikacyjny WOM Rybnik.
Posiada 23 letnie doświadczenie w pracy pedagoga szkolnego, oraz pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w różnych typach szkół. Wspiera nauczycieli i wychowawców w prowadzeniu działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, szeroko rozumianej profilaktyki oraz kształcenia specjalnego uczniów w szkole.
Szkolenia w obszarach: pomoc psychologiczno-pedagogiczna, aspekty prawne prowadzenia dokumentacji z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego uczniów (IPET, WOPFU) dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów, wsparcie pedagogów i psychologów w sprawach związanych z ich pracą.
Sabina Furgoł
Polonistka – (Wydział Filologiczny, UŚ), zarządzanie w oświacie; ocenianie i ewaluacja dydaktyczna (studia podyplomowe). Posiada praktyczne doświadczenie w pracy na stanowisku trenera, nauczyciela różnych typów szkół i placówek, w tym pracy ze studentami. Posiada doświadczenie jako wicedyrektor i dyrektor publicznej wojewódzkiej placówki doskonalenia. Ekspert programu PO WER, RPO. Egzaminator egzaminu gimnazjalnego oraz maturalnego z języka polskiego. Autorka licznych publikacji dla nauczycieli m.in: Poradnika dla nauczycieli. Metoda projektu w szkole ponadgimnazjalnej. Przedmiot uzupełniający Przyroda, Historia i społeczeństwo oraz Metoda WebQuest. Poradnik dla nauczyciela.
Specjalizuje się w szkoleniach/projektach z zakresu: oceniania kształtującego, ewaluacji dydaktycznej zarządzania i przywództwa w edukacji, organizacji wspomagania w szkołach, nowoczesnych metod nauczania, budowania zespołu, wykorzystania TIK w edukacji, nauczania zdalnego, pozyskiwania środków unijnych m.in. z RPO, POWER.
Sebastian Koczy
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierunku Automatyka i Robotyka oraz Studium Pedagogicznego w Ośrodku Badań i Doskonalenia Dydaktyki, a także studiów podyplomowych z Technologii Informacyjnej i Informatyki w Szkole. Ukończył kurs kwalifikacyjny z zakresu organizacji i zarządzania oświatą. Nauczyciel dyplomowany. Egzaminator Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych – ECDL oraz E-Citizen z ramienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Nauczyciel akademicki. Autor publikacji o charakterze naukowo-dydaktycznym. Uczestnik licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, sympozjów i seminariów. Nieustannie poszerza swoją wiedzę w obszarze zainteresowań naukowych specjalizując się w tematyce interdyscyplinarnego zastosowania najnowszych rozwiązań z dziedziny nowych mediów w naukach humanistycznych i społecznych, a także wykorzystania automatyki i robotyki w aspekcie edukacji i kompensacji niepełnosprawności.
Anna Pawłowska
Psycholog, nauczyciel dyplomowany. Absolwentka podyplomowych Studiów Doradztwa Zawodowego i Zarządzania Kadrami WSB w Chorzowie, podyplomowych Studiów Zarządzania Oświatą WSB w Dąbrowie Górniczej. Posiada kwalifikacje trenerskie (Szkoła Trenerów Metrum, Katowice). Psycholog-praktyk w zakresie diagnozy psychologicznej (m.in. dysleksja rozwojowa, dyskalkulia rozwojowa, odchylenia i deficyty rozwojowe), opiniowania i orzekania, wspomagania rozwoju dziecka zdolnego, terapii psychologicznej (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, Racjonalna Terapia Zachowania). Doradca zawodowy. Ekspert Edukacji MEN.
Dwudziestoletni staż pracy, z bogatym doświadczeniem w zakresie pomocy psychologicznej i psychoedukacji młodzieży i dorosłych. Od wielu lat prowadzi konsultacje i terapię psychologiczną w modelu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz szkolenia z obszaru komunikacji, budowania relacji, profilaktyki zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży. W pracy terapeutycznej i konsultacyjnej kieruje się zasadą podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach wskazującą, że to "klient jest ekspertem własnego życia".
Główne obszary pracy: zagadnienia związane z kształtowaniem i rozwijaniem dobrostanu psychicznego młodzieży uczącej się oraz osób dorosłych, w tym szczególnie nauczycieli. W podejmowanych działaniach edukacyjnych i terapeutycznych zwraca szczególną uwagę na kontekst relacyjny oraz zasoby. Edukacja i jej wpływ na dobrostan psychiczny młodych a w przyszłości dorosłych ludzi zajmuje ważne miejsce w podejmowanych przez nią wyzwaniach zawodowych.
Zobacz także:
- "Ruszam się i uczę" – grafomotoryka inaczej... - 319WR
- Cyfrowe nauczanie, cyfrowe kompetencje – inspiracje dla nauczyciela XXI wieku (cykl 3 spotkań) - 510WR
- Cyfrowy przedszkolak - 212WR
- Eksperymenty i innowacje w szkole – jak je napisać i realizować? - 270WR
- Gry i zabawy matematyczne na I etapie edukacji - 318WR
- Jak wykorzystać Kamishibai w pracy z dziećmi i młodzieżą - 314WR
- Jakimi metodami efektywnie realizować podstawę programową? - 106WR
- Ucz się, baw i rośnij zdrowo (cykl 2 spotkań) - 501WR
- Uczeń z doświadczeniem migracji w polskiej szkole. Jak zorganizować proces edukacji? - 199WR
- Wykorzystanie technik Freineta w przedszkolu i szkole - 312WR
- Zabawy wyciszające i relaksacyjne na każdą porę roku - 65WR