Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej - kurs dla realizatorów programu
Zarówno doniesienia nt. działań wojennych tuż za naszą granicą jak i trwający wciąż kryzys pandemiczny narusza równowagę psychiczną naszych uczniów.
- Możesz powstrzymać rosnącą falę depresji wśród mlodzieży!
- Możesz przyczynić się do zwiększenia dobrostanu uczniów!
- Możesz poprawić relacje w klasie szkolnej!
Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis zaprasza nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów, pracujących z dziećmi w wieku 8-12 lat na szkolenie przygotowujące do realizacji programu promocji zdrowia i dobrego samopoczucia.
Program ten został opracowany na podstawie wielu lat doświadczeń pedagogicznych autorek programu – Sylwii Wierzchowskiej i Elżbieta Nerwińskiej z Centrum Pozytywnej Edukacji. Wykorzystuje koncepcję psychologii pozytywnej Martina E. P. Seligmana oraz koncepcję Mindfullness (czyli uważnej obecności) Jona Kabat Zina.
Program Apteczka składa się 10 części, poświęconych następującym tematom:
- Moje skarby – jak leczyć rany serca?
- Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
- Przyjaźń – okazuj akceptację i przyjaźń...
- Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
- Wytrwałość – nie poddawaj się sukces w życiu to bieg na długi dystans!
- Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie, to poprawia samopoczucie!
- Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia...
- Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych...
- Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
- Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!
Zapraszamy!
- korzenie i filozofia programu APPPE – psychologia pozytywna, koncepcja mindfulness,
- struktura i cele programu,
- apteczka jako metafora zasobów,
- optymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń,
- rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych poprzez wzmacnianie czynników warunkujących zdrowie psychiczne – trening w oparciu o scenariusze zajęć dla dzieci,
- zasady prowadzenia zajęć z dziećmi w ramach programu,
- współpraca z rodzicami,
- wizja implementacji programu APPE w macierzystej placówce.
- zwiększanie efektywności działań nauczycieli w zakresie wzmacniania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
- wyposażenie uczestników w wiedzę, umiejętności i konkretne narzędzia do realizacji programu profilaktycznego APPE na terenie macierzystej placówki.
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prowadzącym:
Beata Łęcka
Psychologia – UŚ, Szkolna psychologia defektologiczna - Uniwersytet Warszawski (studia podyplomowe). Absolwentka wielu szkoleń doskonalących umiejętności pomocy psychologicznej w pracy indywidualnej, rodzinnej i grupowej, prowadzonych przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi, Instytutu Gestalt w Krakowie, LaboratoriumPsychoedukacji i Ośrodka Synapsis w Warszawie oraz specjalistów z zagranicy (m.in. Pittsburgh International Children and Families Institute – USA, Uniwersytet Fontysw Tilburgu - Holandia). Uczestniczyła w trzyletnim projekcie polsko-holenderskim Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach(SFA) nową metodą w systemach opieki społecznej i edukacji w Polsce (w charakterze zarówno uczestnika szkoleń, jak i trenera upowszechniającego tę metodę).
Posiada wieloletnie doświadczenia w pomocy psychologicznej, terapii i pracy psychoedukacyjnej z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi.
Prowadzi szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów, zwiększające m.in. ich umiejętności korzystania z własnego potencjału w pracy z grupą i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami wychowawczymi. W pracy terapeutycznej szeroko stosuje metody pracy z ciałem (m.in. w sytuacjach trudnych, na podłożu przeciążenia stresem) oraz wspierania dziecka w rozwoju i w obliczu różnego rodzaju sytuacji kryzysowych (m.in. przemocy rówieśniczej, rozwodu, adaptacji w rodzinie zrekonstruowanej, śmierci osób bliskich). W zakresie interwencji kryzysowej zajmuje się problematyką samobójstw, pomocy psychologicznej uczniom pogrążonym w żałobie oraz działaniami postwencyjnymi na terenie szkoły w przypadku śmierci ucznia.
Krystyna Szczęsna-Witkowska
Psychologia – UŚ, Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe), kurs Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (PSR) nową metodą w systemach opieki społecznej i edukacji w Polsce – uprawnienia trenera upowszechniającego Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach. Nauczyciel dyplomowany.
Szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli z tematów: kursy podstawowe i zaawansowane w zakresie Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, coaching Skoncentrowany na Rozwiązaniach, spójność zespołu nauczycielskiego, interwencja kryzysowa na terenie szkół i placówek, profilaktyka wypalenia zawodowego, kształtowanie umiejętności społecznych u dzieci ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki agresji, pomoc dzieciom i młodzieży w obliczu kryzysu rozwodowego, Filmowa Akademia Pomocy Psychologicznej dla nauczycieli, treningi w zakresie Projektu Heroicznej Wyobraźni prof. P. Zimbardo.