Nieobecne dzieci
- nabycie umiejętności w sytuacji radzenia sobie z absencją szkolną w czasie zdalnych lekcji,
- poszerzenie kompetencji psychologicznych w kontaktach interpersonalnych.
- nieobecność uczniów podczas zdalnych lekcji – perspektywa ucznia, nauczyciela, rodzica,
- kto powinien monitorować i diagnozować sytuacje nieobecności uczniów na zdalnych lekcjach?
- jakie ważne sygnały mogą wskazywać na zagrożenie wykluczeniem z edukacji?
- o co warto zadbać, aby uczniowie nie opuszczali e-lekcji?
- do kogo można zwracać się o pomoc w sytuacji e-wagarów?
- podstawy prawne.
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prowadzącym:
Anita Rydzewska – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Ustroniu. Nauczyciel dyplomowany, uczy matematyki od 23 lat. Posiada doświadczenie w pracy z uczniami w różnym wieku – obecnie szkoły podstawowej, a kiedyś także gimnazjum. Przez cały czas pracy, jako nauczyciel pełniła funkcję wychowawcy. W swojej pracy kładzie nacisk na przekazywanie uczniom nie tylko wiedzy, ale także pasji i pozytywnego nastawienia.
Aleksandra Cupok-Kokoszka – absolwentka politologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w Katowicach. Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach, jako nauczycielka informatyki oraz wicedyrektor. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, jako trenerka i asystentka szkół w ramach programu Szkoła Ucząca Się. Prowadzi szkolenia dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli w zakresie strategii nauczania i uczenia się, współpracy nauczycieli, ewaluacji wewnętrznej i podnoszenia jakości pracy szkół.
Aleksandra Cupok-Kokoszka – wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach.
Tomasz Kuta – psycholog, pedagog, olifrenopedagog, logopeda, terapeuta zajęciowy, instruktor choreoterapii i teatroterapii. Od 2006 roku prowadzi zajęcia z teatroterapii, choreoterapii i terapii przez ruch dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, wykluczonych społecznie, a także zagrożonych wykluczeniem. W ramach projektów przeprowadził zajęcia terapeutyczne dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjów, osób bezrobotnych i seniorów. Jest trenerem TUS. Ponadto, współpracuje z różnymi instytucjami, prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z szeroko rozumianej terapii przez sztukę. Jest także wykładowcą akademickim.
Magdalena Wieczorek
Polonistka – filologia polska – UŚ, Psychokorekcja zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży; Resocjalizacja UŚ, Coaching - efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe), organizacja i zarządzanie oświatą (kurs kwalifikacyjny). Nauczyciel dyplomowany, wieloletni pedagog szkolny.
Aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym, na rzecz wychowania i profilaktyki – z doradcami metodycznymi, pedagogami i psychologami szkolnymi uczniów zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest trenerem Programu Golden Five (Złota Piątka) i autorką projektu FALOCHRON na rzecz młodzieży województwa śląskiego. Profilaktyka zachowań ryzykownych młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie śląskim.
Współpracuje z nauczycielami w zakresie wspierania w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, wspomaga szkoły w rozwoju, prowadzi sieci współpracy i doskonalenia nauczycieli. Szkolenia w obszarach: trudne zachowania ucznia, budowanie strategii wychowawczych i korygujących, metoda dramy, dyscyplina, wagary, współpraca z rodzicami, zagrożenia cywilizacyjne.