"Kompetentni w zmieniającym się świecie" - cykl dwudniowych spotkań z ekspertami
- znaczenie kompetencji miękkich w procesie uczenia się przez całe życie oraz sukcesu zawodowego i osobistego,
- kompetencje społeczne i emocjonalne uczniów w kontekście rozwoju zawodowego,
- wspieranie uczniów w rozwijaniu twórczego myślenia i twórczej wytrwałości,
- krytyczne myślenie jako klucz do efektywnego rozwiązywania problemów,
- tworzenie możliwości do rozwijania umiejętności przywódczych – metody i formy pracy wspierające rozwój umiejętności przywódczych,
- rola nauczyciela jako mentora – inspirowanie, motywowanie do podejmowania wyzwań, wsparcie w pokonywaniu trudności,
- poszukiwanie rozwiązań sprzyjających rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych i emocjonalnych uczniów, tworzeniu klimatu sprzyjającego innowacjom oraz rozwijaniu kompetencji przywódczych i przygotowaniu uczniów do przyjmowania roli liderów w społecznościach lokalnych.
- przekazanie uczestnikom wiedzy na temat kompetencji miękkich i metod ich rozwijania u uczniów,
- wypracowanie rozwiązań dla edukacji w ww. zakresie, które nauczyciele będą mogli implementować w pracy z młodzieżą.
Działanie realizowane w ramach projektu "Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych" realizowany w ramach inwestycji A3.1.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności "Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Kontakt z koordynatorami:
Katarzyna Drzewiecka-Tymkiewicz
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 102
e-mail:
Jolanta Niewińska
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 116
e-mail:
Katarzyna Wilk
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 116
e-mail:
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prowadzących:

Katarzyna Drzewiecka-Tymkiewicz – nauczyciel-konsultant
Katarzyna Drzewiecka-Tymkiewicz – psycholog, terapeuta pedagogiczny, doradca zawodowy, z wieloletnim doświadczeniem w pracy w gimnazjum, przedszkolach i poradni psychologiczno-pedagogicznej, mediator. Wieloletni członek Rady Pedagogów i Psychologów Katowic, współautorka i realizatorka programów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w Katowicach.
Przez kilkanaście lat szkoliła młodzieżowych liderów i wykorzystywała pomysły uczniów na szkolną profilaktykę. Chętnie dzieli się swoim się doświadczeniem i rozwiązaniami z praktyki szkolnej. Prowadzi szkolenia z zakresu doskonalenia umiejętności wychowawczych, kształtowania postaw, diagnozowania i wykorzystania potencjału uczniów, wspierania uczniów w rozwoju, mediacji szkolnych i rówieśniczych oraz aktywizowania społecznego i zawodowego uczniów.

Jolanta Niewińska – nauczyciel-konsultant
Pedagożka, terapeutka i doradczyni zawodowa, a przede wszystkim pasjonatka edukacji, która wierzy w potencjał każdego ucznia. Obecnie wspiera nauczycieli i specjalistów w pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi pedagogami i nauczycielami. Kwalifikacje terapeuty pedagogicznego, oligofrenopedagoga oraz terapeuty integracji sensorycznej pozwalają jej na holistyczne podejście do rozwoju każdego ucznia. Pomaga im w doborze odpowiednich metod i strategii, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
Jako entuzjastka nowoczesnych technologii inspiruje nauczycieli do ich stosowania w pracy z uczniami. Jest praktykiem metody Kids Skills oraz Skillful Class, co dodatkowo wzbogaca jej warsztat pracy.
Wierzy, że edukacja ma moc zmieniania świata na lepsze i chce być częścią tej zmiany.

Katarzyna Wilk – nauczyciel-konsultant
Trenerka i metodyczka zdalnego nauczania, ratowniczka czytelnictwa, turystka rowerowa. Projektuje i prowadzi e-szkolenia dla dorosłych, przede wszystkim w zakresie umiejętności i kompetencji cyfrowych oraz współpracy ze sztuczną inteligencją. Interesuje się aspektem społecznościowym uczenia się. Oswaja nauczycieli z wolnymi licencjami i otwartymi zasobami edukacyjnymi. Entuzjastka design thinking i zwinnego zarządzania projektami w środowisku edukacyjnym. Członkini zespołu koordynującego program Ratownicy Czytelnictwa oraz wolontariuszka w grupie Polska Czytająca. Uczestniczka sztafety rowerowej Bike Jamboree 2017-2019 Dookoła Świata i 2022-2023 JednoŚladami Andersa.
Szkolenia w obszarach: bezpieczne i etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w edukacji, rozwijanie kompetencji cyfrowego obywatelstwa, higiena cyfrowa, design thinking, metodyka zdalnego nauczania, otwarte zasoby edukacyjne.