"ABY SZKOŁA ROSŁA W RADOŚĆ A UCZNIOM ŻYŁO SIĘ ZDROWIEJ, czyli Metisowe Rarytasy na tydzień zdrowia psychicznego"
- Dobrostan w zespole – co może zrobić Dyrektor?
- Radosne dojrzewanie – jak wspierać?
- Las dla rekreacji i zdrowia.
- Zabawa ma Moc.
- AI dla zdrowia psychicznego.
- Zasoby różnorodności w szkole.
- Świat cyfrowy – świat zdrowy.
- Wyciszenie i relaksacja – ważna rzecz.
- Lekcja w pudełku.
- "Sierściuch" koi nerwy.
- Warto dbać o swoją wartość.
- Antydepresant w pigułce.
- poszerzenie wiedzy nauczycieli dotyczącej skutecznych sposobów wspierania odporności psychicznej uczniów oraz promowania zdrowia psychicznego,
- poszerzenie wiedzy nauczycieli w zakresie zachowań autoochronnych i profilaktyki wypalenia zawodowego.
Kontakt z koordynatorami:
Beata Łęcka
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 124
e-mail:
Krystyna Szczęsna-Witkowska
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 124
e-mail:
Warunki uczestnictwa
O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prelegentach:

Bożena Bucka – dyrektor
Nie jestem nauczycielem; jedynie towarzyszem podróży, którego zapytałeś o drogę.
Wskazałem naprzód – przed siebie, ale i przed ciebie
Psychologia – UŚ, Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach; Administracja i Zarządzanie – UŚ; Doradztwo Zawodowe w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej (studia podyplomowe), Organizacja i zarządzanie oświatą – CODN; Wychowanie do życia w rodzinie – WOM Katowice (kursy kwalifikacyjne), nauczyciel dyplomowany, wieloletni dyrektor ROM-E "Metis" w Katowicach.
Uczestnik szkoleń z zakresu: przyspieszone uczenie się; skuteczne metody uczenia się i nauczania; zarządzanie zasobami ludzkimi; budowanie zespołów i zarządzanie zespołami; psychopedagogika rodziny; współpraca szkoły z rodziną na rzecz dziecka; wychowanie do wartości; bezpieczeństwo w szkole/placówce; coaching – narzędzie w zarządzaniu; szkoła dla rodziców i wychowawców.
Szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli z tematów: zarządzanie placówką oświatową, dyrektor jako lider-przywódca, motywowanie pracowników.

Ewa Kustwan-Mróz – kierownik, nauczyciel-konsultant
Psychologia – UŚ, Studium Specjalne Socjoterapii (kurs), Andragogika (szkolenie), Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe). Psycholog z ponad 20-letnim stażem m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Kierownik Pracowni Wychowania w ROM-E "Metis" w Katowicach.
Prowadzi szkolenia dla psychologów, nauczycieli, pedagogów, wychowawców z obszaru edukacji seksualnej, interwencji kryzysowej, pomocy psychologicznej, pracy z uczniem zdolnym.

Sonia Gogulla – kierownik, nauczyciel-konsultant
Absolwentka historii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uzyskała Certyfikat Tutora Szkoły Tutorów Collegium Wratislaviense, trener-szkoleniowiec.
Dyplomowana nauczycielka historii z wieloletnią praktyką zawodową w szkole podstawowej, obecnie konsultantka ROM-E "Metis" w Katowicach. Uważa, że znajomość procesów historycznych pozwala z dystansem spojrzeć na współczesność i lepiej ją zrozumieć. Ślązaczka promująca edukację regionalną.
Autorka scenariuszy lekcji i innych materiałów z zakresu metodyki nauczania, którymi chętnie dzieli się z nauczycielami. Miłośniczka leśnych spacerów i grzybobrania. Angażuje się w działania na rzecz edukacji globalnej. Z uczniami realizowała wiele projektów edukacyjnych. Trenerka i Sędzia Odysei Umysłu, programu edukacyjnego realizowanego w formie międzynarodowego konkursu kreatywności. Wielka entuzjastka nauki przez zabawę, na każdym etapie edukacji. Wspólnie z Grażyną Skirmuntt projektuje edukacyjne pokoje zagadek oraz grywalizuje dłuższe formy szkoleniowe.

Grażyna Skirmuntt – nauczyciel-konsultant
Biolog z pasją, nauczycielka z wieloletnią praktyką zawodową w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym oraz w pracy z osobami dorosłymi. Przez 16 lat pełniła funkcję nauczyciela doradcy metodycznego z biologii i przedmiotów pokrewnych w Zabrzu. Obecnie konsultantka ROM-E Metis w Katowicach. Autorka podręczników do biologii, programów nauczania, scenariuszy lekcji i różnorodnych materiałów przydatnych nauczycielom w prowadzeniu zajęć. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Kocha zwierzęta, szanuje każdy przejaw życia, angażuje się w działania na rzecz edukacji klimatyczno-środowiskowej, ekologicznej i zdrowotnej. Jest członkinią Rady ds Wdrożenia Edukacji Klimatyczno-Środowiskowej przy Śląskim Kuratorze Oświaty. Jest przekonana, że szkoła nie musi być nudna, a nauka przez zabawę jest najefektywniejsza. Na potrzeby prowadzonych przez siebie szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli projektuje edukacyjne pokoje zagadek oraz grywalizuje dłuższe formy szkoleniowe.

Katarzyna Wilk – nauczyciel-konsultant
Trenerka i metodyczka zdalnego nauczania, ratowniczka czytelnictwa, turystka rowerowa. Projektuje i prowadzi e-szkolenia dla dorosłych, przede wszystkim w zakresie umiejętności i kompetencji cyfrowych oraz współpracy ze sztuczną inteligencją. Interesuje się aspektem społecznościowym uczenia się. Oswaja nauczycieli z wolnymi licencjami i otwartymi zasobami edukacyjnymi. Entuzjastka design thinking i zwinnego zarządzania projektami w środowisku edukacyjnym. Członkini zespołu koordynującego program Ratownicy Czytelnictwa oraz wolontariuszka w grupie Polska Czytająca. Uczestniczka sztafety rowerowej Bike Jamboree 2017-2019 Dookoła Świata i 2022-2023 JednoŚladami Andersa.
Szkolenia w obszarach: bezpieczne i etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w edukacji, rozwijanie kompetencji cyfrowego obywatelstwa, higiena cyfrowa, design thinking, metodyka zdalnego nauczania, otwarte zasoby edukacyjne.

Anna Dzięgiel – nauczyciel-konsultant
Absolwentka filologii słowiańskiej i polskiej – na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Dyplomowana nauczycielka języka polskiego z długoletnim doświadczeniem pracy w szkole.
Trenerka edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej; regionalna liderka programów Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie "Autobiografia spotkań międzykulturowych" oraz "Uczeń z doświadczeniem migracji w szkole". Współautorka "Przewodnika po polskim systemie edukacji dla uczniów i rodziców/opiekunów z doświadczeniem migracyjnym" w ramach projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego.
Ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – promuje działalność edukacyjną Muzeum w środowisku edukacyjnym województwa śląskiego, organizując wspólne warsztaty i seminaria dla nauczycieli. Współpracuje także z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie, Żydowskim Muzeum Galicja oraz Fundacją TOLI na rzecz pogłębiania wiedzy o dziedzictwie polsko-żydowskim, kształtowania postawy szacunku wobec różnorodności i przeciwdziałania wszelkim formom ksenofobii.
Prowadzi szkolenia w obszarach: sytuacja dzieci z rodzin migracyjnych, metody nauczania języka polskiego jako obcego, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu oraz ocenianie kształtujące, współpraca z rodzicami, kompleksowe wspomaganie szkół (certyfikat Szkolnego Organizatora Rozwoju Edukacji), budowanie sieci współpracy i wspierania między nauczycielami.

Sebastian Koczy – nauczyciel-konsultant
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierunku Automatyka i Robotyka oraz Studium Pedagogicznego w Ośrodku Badań i Doskonalenia Dydaktyki, a także studiów podyplomowych z Technologii Informacyjnej i Informatyki w Szkole. Ukończył kurs kwalifikacyjny z zakresu organizacji i zarządzania oświatą. Nauczyciel dyplomowany. Egzaminator Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych – ECDL oraz E-Citizen z ramienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Nauczyciel akademicki. Autor publikacji o charakterze naukowo-dydaktycznym. Uczestnik licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, sympozjów i seminariów. Nieustannie poszerza swoją wiedzę w obszarze zainteresowań naukowych specjalizując się w tematyce interdyscyplinarnego zastosowania najnowszych rozwiązań z dziedziny nowych mediów w naukach humanistycznych i społecznych, a także wykorzystania automatyki i robotyki w aspekcie edukacji i kompensacji niepełnosprawności.

Gabriela Niemiec – nauczyciel-konsultant
Nauczyciel dyplomowany; wykładowca; szkoleniowiec; trener; praktyk; specjalność: wychowanie przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, oligofrenopedagogika, zarządzanie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Zajmuję się zagadnieniami kształcenia i wychowania małego dziecka od wielu lat. Prowadzę zajęcia ze studentami pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, przyszłej kadry nauczycielskiej od 27 lat oraz szkolę nauczycieli w tej dziedzinie od lat 10. Służę swoim doświadczeniem, radą i pomocą oraz propozycjami rozwiązań, które z powodzeniem można wykorzystać na zajęciach w swojej placówce. Swoją pracę w edukacji traktuję jako własną pasję.

Monika Szekiel-Mnich – nauczyciel-konsultant
Absolwentka geografii na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim. Obszary nauczania to przyroda, geografia i chemia, co pokazuje wszechstronne podejście do edukacji.
Kwalifikacje jako oligofrenopedagoga i surdopedagoga świadczą o zaangażowaniu w pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wiedza na temat dostosowań wymagań edukacyjnych pomaga uczniom osiągać sukcesy, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb. Pasja do tworzenia escape roomów pokazuje kreatywne podejście do nauczania i angażowanie uczniów w ciekawe i interaktywne lekcje. Uczestnictwo w konferencjach i webinarach online świadczy o rozwijaniu swoich kompetencji i o dzieleniu się wiedzą z innymi nauczycielami.
Autorka licznych nietypowych zadań, doświadczeń i projektów dla uczniów. Nauczycielka z pasją i mnóstwem kreatywnych pomysłów na prowadzenie lekcji off- i online. Pasjonatka umiejętnego wykorzystywania nowych technologii w dydaktyce. Jedna z polskich ambasadorek Wakelet. Należy do grupy eduzmieniaczy Superbelfrzy.
Prywatnie lubi piec torty i piesze wycieczki.
Pracę w "Metisie" łączy z pracą w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnym im. Polskich Olimpijczyków w Mikołowie.

Aleksandra Kruszyńska – wicedyrektor ds. doskonalenia nauczycieli
Psychologia – UŚ, Prawa i wolności człowieka; Doradztwo zawodowe; Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe), organizacja i zarządzanie oświatą (kurs kwalifikacyjny). Trener programu interwencji profilaktycznej wobec ucznia sięgającego po środki psychoaktywne. Nauczyciel dyplomowany.
Szkolenia dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów z tematów: funkcjonowanie w zmianie, bezpieczeństwo w szkole, prawa człowieka, interwencja profilaktyczna, stres w zawodzie nauczyciela.

Mirosława Bochner – kierownik, nauczyciel-konsultant
Psycholog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego nr I/335, coach ACC International Coach Federation, członek Wojewódzkiej Rady Zdrowia Psychicznego powołanej przez Marszałka Województwa Śląskiego.
Od lat zajmuje się tematyką związaną z profilaktyką i wzmacnianiem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, budowaniem odporności psychicznej, rozwijaniem zaradności i skuteczności u dzieci i młodzieży oraz kształtowaniem adekwatnej samooceny. Ponad 2000 tysiące godzin szkoleń z dorosłymi w zakresie budowania poczucia wartości, odporności psychicznej, treningów umiejętności społecznych, asertywności i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych (śmierć, żałoba, myśli samobójcze). W pracy z ludźmi interesuje się tym, co drugi człowiek wnosi do relacji i jak może ten potencjał wykorzystać w kierunku świadomego rozwoju osobistego. W proponowanych warsztatach stara się zbalansować wiedzę i praktykowanie konkretnych zachowań niosących zmianę dla polepszenia funkcjonowania. Wiedza dotyka aspektów akceptowania siebie, negatywnych przekonań, filarów poczucia własnej wartości; praktykowanie skupia się wokół ćwiczenia zachowań pożądanych. Jest przekonana, ze kontakt z innymi osobami z grupy warsztatowej daje możliwość odkrywania własnych zasobów i mocnych stron. Posiada wieloletnie doświadczenia w pomocy psychologicznej i pracy psychoedukacyjnej z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w obszarach skutecznych metod uczenia się, uaktywniania i stymulowania mózgu w procesie przyswajania wiedzy, interwencji kryzysowej na terenie szkoły. W obszarze interwencji kryzysowej zajmuje się tematyką związaną z radzeniem sobie w żałobie, żalu po stracie, zachowań suicydalnych. Ponad dziesięć lat superwizuje pracę wychowawców ośrodków wychowawczych, współpracuje ze stowarzyszeniami pracującymi na rzecz rodziny i zastępczego rodzicielstwa.
Absolwentka wielu szkoleń doskonalących umiejętności pomocy i wsparcia psychologicznego prowadzonych przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi, Instytutu Gestalt w Krakowie, Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodka Synapsis w Warszawie. Po przeszkoleniu w zakresie terapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.

Beata Birnbach – nauczyciel-konsultant
Psychologia – UŚ, nauczyciel dyplomowany. Absolwentka 2-letniego programu edukacji psychologicznej w zakresie psychoterapii Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie i 4-letniego studium doskonalącego dla psychologów "Podstawy psychoterapii" prowadzonego przez specjalistów z Instytutu Terapii Gestalt z Krakowa, Instytutu Ericksonowskiego z Łodzi i Laboratorium Psychoedukacji z Warszawy. Szkolenia i superwizje w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.
22-letni staż pracy zawodowej; posiada wieloletnie doświadczenia w pomocy psychologicznej i pracy psychoedukacyjnej z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Od wielu lat prowadzi szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów, zwiększające m.in. ich umiejętności pracy z grupą i radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami wychowawczymi, wspierania dziecka w rozwoju oraz w obliczu różnego rodzaju sytuacji kryzysowych (m.in. przemocy rówieśniczej, rozwodu, śmierci osób bliskich). Zajmuje się pracą superwizyjną, udzielając wsparcia osobom pracującym z grupami, rodzinami i pacjentami indywidualnymi.
Głównym obszarem jej pracy jest tematyka związana z zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami odżywiania. Pracuje psychoterapeutycznie z osobami zgłaszającymi tego typu problemy. Uczy również pracy ze stresem rozpoznawania jego objawów i redukowania skutków. Zajmuje się wsparciem osób zagrożonych wypaleniem zawodowym.