#wirtualniebezpieczni. Wieloaspektowe spojrzenie na bezpieczne poruszanie się w sieci
Agenda:
9:00 – 10:00 – Rejestracja uczestników
10:00 – 10:15 – Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości i uczestników konferencji
10:15 – 11:00 – Profilaktyka – fakty i
mity
Ewa Kustwan-Mróz – ROM-E Metis w
Katowicach
11:00 – 11:45 – Cyberbezpieczeństwo w szkołach -
czy uczniowie i nauczyciele są wystarczająco chronieni?
Marek Kopiec – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
11:45 – 12:15 – Przerwa
12:15 – 13:00 – Aspekty prawne w obszarze
cyberbezpieczeństwa
Mateusz Jaroch – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
13:00 – 13:20 – Założenia programu
profilaktycznego #wirtualniebezpieczni
Iwona Dubaj, Szymon Czysz
13:20 – 13:40 – Analogowo o cyfrowym świecie – autorskie narzędzia do realizacji programu profilaktycznego #wirtualniebezpieczni
Sonia, Gogulla,
Grażyna Skirmuntt – ROM-E Metis w Katowicach
13:40 – 14:00 – Podsumowanie konferencji
- cyberbezpieczeństwo,
- program profilaktyczny pt. #wirtualniebezpieczni,
- narzędzia do realizacji programu profilaktycznego pt. #wirtualniebezpieczni
- przedstawienie zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem,
- omówienie założeń programu profilaktycznego dla szkół i placówek pt. "#wirtualniebezpieczni",
- prezentacja narzędzi do realizacji programu profilaktycznego pt. "#wirtualniebezpieczni".
Brak wolnych miejsc. Proszę o kontakt e-mailowy z koordynatorem.
Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube: https://youtu.be/2Op28A7Mqew
Zachęcamy do włączenia przypomnienia na swoim koncie Google.
Jednocześnie informujemy, że osobom korzystającym z tej formy udziału nie wydajemy zaświadczeń o udziale w konferencji.
Warunki uczestnictwa
O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prelegentach:
Ewa Kustwan-Mróz – kierownik, nauczyciel-konsultant
Psychologia – UŚ, Studium Specjalne Socjoterapii (kurs), Andragogika (szkolenie), Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe). Psycholog z ponad 20-letnim stażem m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Kierownik Pracowni Wychowania w ROM-E "Metis" w Katowicach.
Prowadzi szkolenia dla psychologów, nauczycieli, pedagogów, wychowawców z obszaru edukacji seksualnej, interwencji kryzysowej, pomocy psychologicznej, pracy z uczniem zdolnym.
Grażyna Skirmuntt – nauczyciel-konsultant
Biolog z pasją, nauczycielka z wieloletnią praktyką zawodową w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym oraz w pracy z osobami dorosłymi. Przez 16 lat pełniła funkcję nauczyciela doradcy metodycznego z biologii i przedmiotów pokrewnych w Zabrzu. Obecnie konsultantka ROM-E Metis w Katowicach. Autorka podręczników do biologii, programów nauczania, scenariuszy lekcji i różnorodnych materiałów przydatnych nauczycielom w prowadzeniu zajęć. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Kocha zwierzęta, szanuje każdy przejaw życia, angażuje się w działania na rzecz edukacji globalnej. Jest przekonana, że szkoła nie musi być nudna, a nauka przez zabawę jest najefektywniejsza. Na potrzeby prowadzonych przez siebie szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli projektuje edukacyjne pokoje zagadek oraz grywalizuje dłuższe formy szkoleniowe.
Sonia Gogulla – kierownik, nauczyciel-konsultant
Absolwentka historii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uzyskała Certyfikat Tutora Szkoły Tutorów Collegium Wratislaviense, trener-szkoleniowiec.
Dyplomowana nauczycielka historii z wieloletnią praktyką zawodową w szkole podstawowej, obecnie konsultantka ROM-E "Metis" w Katowicach. Uważa, że znajomość procesów historycznych pozwala z dystansem spojrzeć na współczesność i lepiej ją zrozumieć. Ślązaczka promująca edukację regionalną.
Autorka scenariuszy lekcji i innych materiałów z zakresu metodyki nauczania, którymi chętnie dzieli się z nauczycielami. Miłośniczka leśnych spacerów i grzybobrania. Angażuje się w działania na rzecz edukacji globalnej. Z uczniami realizowała wiele projektów edukacyjnych. Trenerka i Sędzia Odysei Umysłu, programu edukacyjnego realizowanego w formie międzynarodowego konkursu kreatywności. Wielka entuzjastka nauki przez zabawę, na każdym etapie edukacji. Wspólnie z Grażyną Skirmuntt projektuje edukacyjne pokoje zagadek oraz grywalizuje dłuższe formy szkoleniowe.
Marek Kopiec
Magister Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, w swojej działalności naukowej skupia się na problemach społecznych współczesnego świata, szczególnie związanych z nowymi technologiami jak i cyberbezpieczeństwem. Jest współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej "Pedagogiczne i Techniczne Aspekty Cyberbezpieczeństwa". Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych np. "Techniczne Aspekty Przestępczości Teleinformatycznej", "Przestępczość Teleinformatyczna XXI", "Safe E-commerce Conference (SEC)". Swoje działania kieruje także na profilaktykę związaną z podnoszeniem świadomości w korzystaniu z nowych technologii.
W latach 2003 – 2023 pełnił służbę w Policji, w tym od roku 2008 w Wydziale d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, gdzie głównie zajmował się zwalczaniem przestępczości komputerowej. W latach 2015 – 2023 pełnił funkcję Koordynatora ds. Cyberprzestępczości z ramienia KMP w Częstochowie.
asp. Iwona Dubaj
Specjalista Zespołu ds. Profilaktyki, nieletnich i Patologii UJD w Katowicach.