Kształcenie specjalne i Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w placówce (cykl 4 spotkań)
- organizacja kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły,
- obowiązujące przepisy prawne dotyczące kształcenia specjalnego i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- procedura pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Spotkanie 2:
- nauczyciel, wychowawca i specjalista w pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- zadania specjalisty i nauczyciela z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Spotkanie 3:
- dokumentowanie działań z zakresu kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- prowadzenie dokumentacji, teczka ucznia.
Spotkanie 4:
- jak dostosować wymagania edukacyjne uczniom objętych kształceniem specjalnym,
- karta dostosowania wymagań edukacyjnych.
- rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie wsparcia uczniów objętych kształceniem specjalnym,
- poszerzanie wiedzy z zakresu prawa oświatowego związanego z pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
- określenie kompetencji nauczycieli, wychowawców i specjalistów w pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- wzmacnianie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie prowadzenia dokumentacji z ppp,
- wzmacnianie kompetencji wychowawców, nauczycieli, specjalistów z zakresu prowadzenia dokumentowania organizacji kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej,
- rozwijanie umiejętności redagowania opinii o uczniu,
- wzmocnienie kompetencji nauczycieli na różnych etapach edukacyjnych w dostosowywaniu wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości ucznia objętego ksztłaceniem specajlnym.
Kontakt z koordynatorem:
Aleksandra Boruta-Król
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 138
e-mail:
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prowadzących:

Aleksandra Boruta-Król – nauczyciel-konsultant
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza – UŚ, Oligofrenopedagogika (studia podyplomowe) WSNoZ, Wczesne i całożyciowe wspomaganie rozwoju i edukacji uczniów z autyzmem i zespołem Aspergera (studia podyplomowe) WSNoZ, Pedagogika szkolna – diagnoza i terapia pedagogiczna w pracy pedagoga szkolnego (studia podyplomowe) UŚ, Organizacja i zarządzanie oświatą – kurs kwalifikacyjny WOM Rybnik.
Posiada 23 letnie doświadczenie w pracy pedagoga szkolnego, oraz pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w różnych typach szkół. Wspiera nauczycieli i wychowawców w prowadzeniu działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, szeroko rozumianej profilaktyki oraz kształcenia specjalnego uczniów w szkole.
Szkolenia w obszarach: pomoc psychologiczno-pedagogiczna, aspekty prawne prowadzenia dokumentacji z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego uczniów (IPET, WOPFU) dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów, wsparcie pedagogów i psychologów w sprawach związanych z ich pracą.

Anna Pawłowska – nauczyciel-konsultant
Psycholog, nauczyciel dyplomowany. Absolwentka podyplomowych Studiów Doradztwa Zawodowego i Zarządzania Kadrami WSB w Chorzowie, podyplomowych Studiów Zarządzania Oświatą WSB w Dąbrowie Górniczej. Posiada kwalifikacje trenerskie (Szkoła Trenerów Metrum, Katowice). Psycholog-praktyk w zakresie diagnozy psychologicznej (m.in. dysleksja rozwojowa, dyskalkulia rozwojowa, odchylenia i deficyty rozwojowe), opiniowania i orzekania, wspomagania rozwoju dziecka zdolnego, terapii psychologicznej (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, Racjonalna Terapia Zachowania). Doradca zawodowy. Ekspert Edukacji MEN.
Dwudziestoletni staż pracy, z bogatym doświadczeniem w zakresie pomocy psychologicznej i psychoedukacji młodzieży i dorosłych. Od wielu lat prowadzi konsultacje i terapię psychologiczną w modelu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz szkolenia z obszaru komunikacji, budowania relacji, profilaktyki zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży. W pracy terapeutycznej i konsultacyjnej kieruje się zasadą podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach wskazującą, że to "klient jest ekspertem własnego życia".
Główne obszary pracy: zagadnienia związane z kształtowaniem i rozwijaniem dobrostanu psychicznego młodzieży uczącej się oraz osób dorosłych, w tym szczególnie nauczycieli. W podejmowanych działaniach edukacyjnych i terapeutycznych zwraca szczególną uwagę na kontekst relacyjny oraz zasoby. Edukacja i jej wpływ na dobrostan psychiczny młodych a w przyszłości dorosłych ludzi zajmuje ważne miejsce w podejmowanych przez nią wyzwaniach zawodowych.
Zobacz także:
- Dobra współpraca szkoły z rodzicami ucznia ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) - 293WR
- Dziecko ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi(SPE) w przedszkolu - 154WR
- Edukacja włączająca w szkole – od teorii do praktyki - 75WR
- Jak skutecznie wykorzystywać narzędzia i pomoce dydaktyczne podczas lekcji w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - 55WR
- Jak wspólnie tworzyć optymalne warunki nauki dla każdego ucznia? - 77WR
- Wspólne strategie nauczania włączającego - 149WR