Zachowania samobójcze u dzieci i młodzieży - metody postępowania i sposoby pracy
- poszerzenie wiedzy oraz zmniejszenie lęku przed rozmową o zachowaniach samobójczych dzieci i młodzieży,
- wyczulenie na zachowania uczniów będące sygnałami ostrzegawczymi dla zachowań samobójczych i umiejętność oceny ryzyka suicydalnego,
- poznanie zasad postępowania w przypadku zaistnienia różnych poziomów ryzyka suicydalnego,
- umiejętność wykorzystania wybranych metod interwencyjnych i terapeutycznych do pracy z uczniem z grupy ryzyka.
- charakterystyka i rozpowszechnienie zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży,
- przebieg procesu zachowań samobójczych,
- czynniki ryzyka i ocena zagrożenia na podstawie informacji z rozmowy, obserwacji i narzędzi kwestionariuszowych (C-SSRS, SAD PERSONS, IS PATH WARM),
- procedury postępowania w sytuacji różnych poziomów zagrożenia suicydalnego – podstawy prawne, wsparcie służb, konieczność konsultacji specjalistycznych,
- współpraca z opiekunami w sytuacji kryzysu suicydalnego,
- wybrane metody pracy terapeutycznej z uczniem z grupy ryzyka – tworzenie planu stabilizacji i bezpieczeństwa, wzmacnianie poczucia nadziei.
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
Gwarancją uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie wpłaty 140 zł do dnia 9 maja 2021 r. z dopiskiem 57WD.
Numer konta:
ING Bank Śląski S.A.
94 1050 1214 1000 0090 7749 6066
FAKTURY – Uwaga!
Wystawiona faktura nie podlega zmianie! Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższymi informacjami.
W przypadku wpłat dokonywanych przez osobę prywatną automatycznie wystawiamy fakturę na nazwisko osoby wpłacającej.
W razie innej formy płatności prosimy przed dokonaniem wpłaty uzgodnić to z p. Mariolą Majzner – tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 118, e-mail:
W przypadku wpłat dokonywanych przez szkołę/placówkę prosimy w tytule przelewu podać kod szkolenia, NIP instytucji oraz imiona i nazwiska uczestników, za których została dokonana opłata.
Centralizacja VAT – szkoły/placówki prosimy ponadto o przesłanie danych nabywcy i odbiorcy potrzebnych do wystawienia faktury VAT na adres e-mail:
Nieuiszczenie opłaty w terminie, w przypadku dużej liczby uczestników, skutkować może brakiem możliwości uczestniczenia w szkoleniu.
O prowadzącym:
Małgorzata Łuba – psycholog, trener, certyfikowany suicydolog. W ramach własnej działalności "To Be" (2be.edu.pl) oraz we współpracy m.in. z Centrum CBT, Fundacją ETOH oraz placówkami doskonalenia nauczycieli i ośrodkami metodycznymi z całej Polski prowadzi szkolenia i konsultacje dla szkół, placówek oświatowych i różnych instytucji pomocowych, jak wspierać młode osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi (w szczególności z zachowaniami autodestrukcyjnymi i autoagresywnymi, objawami depresyjnymi i lekowymi). Jest zaangażowana w realizację programu kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego "Myślę Pozytywnie", prowadzonego przez Instytut Edukacji Pozytywnej na zlecenie MEN. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i aktywnie wspiera kampanię społeczną "Życie warte jest rozmowy", której celem jest pomaganie osobom w kryzysie psychicznym i zapobieganie samobójstwom. Bierze udział w pracach Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Akademii Pedagogiki Specjalnej nt. interwencji w kryzysie samobójczym. Jest współautorką poradnika "Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole" oraz monografii "Interwencja kryzysowa. Pomoc w kryzysach sytuacyjnych". Publikuje artykuły w "Remedium", "Świecie Problemów", "Głosie Pedagogicznym".